wtorek, 15 lutego 2011

„ULEPIMY BAŁWANA”
z przepisem na farbę brokatowąCEL: usprawnienie dłoni (motoryka mała), łączenie ze sobą różnych materiałów plastycznych
WIEK: 3+
MATERIAŁY: masa plastyczna samoutwardzająca,  plastelina, biała farba, srebrny brokat, gałązka (brzoza lub inna cienka i sztywna), ziarna pieprzu czarnego lub ziele angielskie
Oddzielamy połowę małego opakowania masy plastycznej i dzielimy ją na trzy nierówne części (np. 1/2, 1/6, 2/6). Ugniatamy z nich kulki, ewentualne zagięcia w masie wygładzając palcem.
Pozostałą masę szczelnie zamykamy w pudełeczku lub zaklejamy oryginalne opakowanie taśmą klejącą.  Kulki układamy jedna na drugiej od największej do najmniejszej. Wbijamy ziarna pieprzu oraz gałązkę i pozostawiamy do wyschnięcia na 24h.

*W przypadku młodszych dzieci pieprz można wyjąć na czas schnięcia i przyczepić go wtórnie po malowaniu na mokrą farbę lub przykleić plasteliną do pomalowanego i wyschniętego bałwanka.
Wyciskamy trochę białej farby na tekturkę lub do pojemnika (polecam farbę Jovi, bo ładnie się rozprowadza po figurce – nie spływa i maskuje pozostałe w masie nierówności).

Do farby wsypujemy srebrny brokat i mieszamy przy pomocy pędzelka lub patyczka. Tak powstałą brokatową farbę nakładamy pędzlem oddzielnie na każdą z trzech kul. Po wyschnięciu bałwanek będzie błyszczeć, niczym mieniący się w słońcu śnieg.

Podczas, gdy bałwanek wysycha możemy przygotować mu nos i ubranko – ja zaproponowałam szaliczek i rękawiczki. Na zdjęciu pokazana jest ilość potrzebnej plasteliny i sposób jej wycięcia.
 
 
Biała plastelinę dzielimy na trzy części i układamy ją miedzy kulami,  zaczynając od największej – ustabilizuje to bałwanka i ułatwi przyklejanie dalszych elementów. Nadmiar plasteliny ściągamy palcem lub szpatułką.
Pomarańczowy trójkąt łapiemy za wierzchołek i obracamy nim w palcach jak pionkiem do gry, aż uzyskamy kształt przypominający marchewkę. Mocujemy element lekko trzymając za czubek, aby się nie odkształcił podczas przyklejania.
 
Zieloną plastelinę kroimy na mniejsze paski i układamy wg wzoru „jasny-ciemny”. Przy pomocy wałeczka wyrównujemy grubość paska, jednocześnie scalając dwa odcienie. Z powstałego paska nożykiem wycinamy szalik.

Z różowej plasteliny formujemy rękawiczki i układamy na nich czerwone kuleczki. Całość lekko wałkujemy i doklejamy wcześniej wyrobione nitki czerwonej plasteliny –  wykończenie rękawiczek  i ich sznureczek.
 
Gotowe ubranko przyklejamy do bałwanka.
  


 
KONKURS

Jeżeli Twoje dziecko ulepiło, namalowało lub wykonało inną metodą zimowego bałwanka – podziel się nim z nami. Wyślij zdjęcie pracy i wiek dziecka na adres malujemy@paluszkami.pl. Najciekawsze prace nagrodzimy zestawem farb z brokatem. Zdjęcia przyjmujemy do 12.03.2011 rozwiązanie konkursu 20.03.2011


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każde słowo, serdecznie dziękujemy!